Huis in de storm Het Mauitshuis in oorlogstijd
Net als andere musea in Nederland stond het Mauritshuis tijdens de oorlogsjaren voor grote uitdagingen, maar met een belangrijk verschil: het museum bevond zich in het bestuurlijke hart van het land, pal naast het Binnenhof en aan het Plein, dat in handen was van het nationaalsocialistische regime. Directeur Wilhelm Martin deed alles om de wereldberoemde collectie, met werken als Vermeers Meisje met de parel en Fabritius’ Puttertje, veilig te stellen.
Met een combinatie van tact en durf probeerde Martin het museum door de oorlog te loodsen. Hij organiseerde middagconcerten om te voorkomen dat de nazi’s het gebouw in beslag zouden nemen, maar moest tegelijkertijd toestaan dat Duitse en Nederlandse nationaalsocialistische instanties propagandatentoonstellingen organiseerden in het Mauritshuis. Iedere beslissing bracht risico’s met zich mee – voor Martin zelf, maar vooral voor het museum.
De dilemma’s waarmee Martin worstelde, en zijn strategie van meebuigen en weerstand bieden, resoneren tot op de dag van vandaag. Dit boek werpt nieuw licht op een bewogen periode in de geschiedenis van een van Nederlands meest iconische musea.
Het boek is via Waanders Uitgevers te bestellen.
Tentoonstelling Mauritshuis
Tegelijkertijd met de publicatie van het boek is er in het Mauritshuis een tentoonstelling over het museum in oorlogstijd. De tentoonstelling laat zowel de kant zien van museum te midden van het politieke machtcentrum van de nazi's als de meer persoonlijke verhalen. Welke historische gebeurtenissen vonden in en om het museum plaats? Welke impact had dit op de toenmalige bezoekers en de mensen die er werkten én woonden? Ook zijn er meerdere activiteiten voor jong en oud. Ga voor meer informatie naar de website van het Mauritshuis. De tentoonstelling is te zien van 13 februari tot en met 29 juni 2025.